Outwell Rambler Camping chair
The Outwell Rambler Navy Night is a stable and comfortable camping chair that easily fits in the trunk storage of VW California (T5-T6) & Ford Nugget (2024). Practical features such as storage pockets and a bottle holder make it perfect for outdoor adventures.
READ MORESize: 60 x 42 x 87 cm (WxDxH)
Pack size: 43.5 x 43.5 x 9 cm
Weight: 4.2 kg
Max load: 100 kg
Comfortable and Pack-Friendly Camping Chair
The Outwell Rambler Navy Night is a stable and comfortable camping chair with U-shaped legs for extra stability and a large backrest for superior seating comfort. Its compact design makes it a perfect fit for trunk storage in vehicles like the VW California (T5-T6) and Ford Nugget (2024). Made from durable materials and equipped with practical features such as storage pockets and a bottle holder, it’s a reliable choice for your camping vacation.
Outwell Rambler Camping Chair
- Telescopic frame ensures a very compact pack size
- Large backrest for extra comfort
- Fits in the trunk storage space of VW California (T5-T6) and Ford Nugget (2024)
- U-shaped legs and a powder-coated steel frame provide a stable chair with a maximum load of 100 kg
- Available in three colors: Navy Night, Forest Green & Misty Grey
- Carry bag included for easy storage and transport
| Brand | Outwell |
| Size | 60 x 42 x 87 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 43.5 x 43.5 x 9 cm |
| Weight | 4.2 kg |
| Material | 100% polyester 300 x 600D polyester with structure |
| Max Load kg | 100 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 44 cm |




























60 days return policy
Fast shipments