Robens Vanguard Camping Chair
Pack-friendly and very stable camping chair with good support for the back. The combination of seating comfort and the fact that it is easy to pack makes it a very nice alternative for campers.
READ MORESize: 62 x 76 x 106.5 cm
Pack size: 82 x 18 x 12.5 cm
Weight: 5.3 kg
Seat height: 48 cm
Max load: 120 kg
Comfortable chair for campers
All-round chair with a good pack size that fits just as well with the dining table as being used as a free-standing chair. The combination of seat height, good backrest and pack friendliness make it a very attractive chair for campers. Strong steel frame and armrests provide good stability.
Robens Vanguard Camping Chair
- Folds out and together in a few seconds
- Thanks to the fact that the backrest can be folded, it has a smaller pack size
- Durable polyester fabric with rip-stop
- Requires only simple installation of the upper part of the backrest
- Stable steel frame gives a maximum load of 120 kg
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
| Brand | Robens |
| Size | 62 x 76 x 106.5 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 82 x 18 x 12.5 cm |
| Weight | 5325 g |
| Material | PU coated 600D ripstop polyester, mesh fabric, 100% polyester |
| Colour | Black |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Steel |
| Seat Height | 48 cm |
Recently viewed products
Biocool Clean My Water Tank - 180 ml powder
Clean your water tank
180g per 300litersThetford Blade Waste Tank C200, C2, C3, C4
Fits: C200, C2, C3, C4HABA Toilet brush Sirmione
Size: 36.5 x 9.8 x 4.2 cm
Weight: 215 g
Others also bought
Classic Beer glass 56 cl
Volume: 56 cl
Unbreakable beer glassesBrunner Egg Cup Odette Anti-slip
Fabsil Universal Protector 2.5 L
Restores the tent's weather protection
Impregnation and UV protection
Volume: 2.5 LIsabella Thor Camping Chair
Size: 63 x 80 x 120 cm
Pack size: 118 x 63 x 14 cm
Weight: 5.5 kg
Seat height: 47 cm
Max load: 120 kg



























60 days return policy
Fast shipments