Outwell Goya XL Camping Chair
Extra wide and very stable camping chair with good support for the back and with metal armrests. Strong steel frame gives a maximum weight of 150 kg.
READ MORESize: 71 x 67 x 97 cm (W x D x H)
Pack size: 112 x 28 x 16 cm
Weight: 5 kg
Seat height: 50 cm
Maximum weight: 150 kg
Extra wide and durable camping chair
Extra large camping chair with wider seat and backrest. The chair fits just as well with the dining table in or outside the tent as a free-standing chair. The combination of good seat height, good backrest and pack friendliness makes it a good choice for those of you who need a chair that is easy to take with you. Strong steel frame provides good stability and a maximum load of 150 kg.
Outwell Campo XL Camping chair
- Folds in and out in a few seconds
- Extra wide
- Requires no assembly
- Stable steel frame gives a maximum load of 150 kg
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
| Brand | Outwell |
| Size | 71 x 67 x 97 cm (BxDxH) |
| Pack Size | 112 x 28 x 16 cm |
| Weight | 5 kg |
| Material | 100% polyester |
| Max Load kg | 150 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 50 cm |
Reviews (5)
Recently viewed products
Outwell Melville Camping Chair
Size: 63 x 80 x 118 cm
Pack size: 103 x 63 x 15 cm
Weight: 4,6 kg
Seat height: 45cm
Max load: 125 kg
Others also bought
Robens Vanguard Camping Chair
Size: 62 x 76 x 106.5 cm
Pack size: 82 x 18 x 12.5 cm
Weight: 5.3 kg
Seat height: 48 cm
Max load: 120 kgRobens Adventure Aluminum Table L
Number of persons: 2-4
Size: 58 x 77 x 53 cm
Pack size: 79 x 16 x 5.5 cm
Weight: 2045 gRobens Ultralite U-Stake 6-pack
Length: 18 cm
Weight: 13 g/pc
Ground type: Soft
Material: Aluminum

















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments