Outwell Goya Night Blue Camping Chair
Pack-friendly and very stable camping chair with good support for the back. The combination of seating comfort and the fact that it is easy to pack makes it a favourite among tent campers.
READ MORESize: 68 x 63 x 90 cm
Pack size: 12 x 27 x 104 cm
Weight: 4.5 kg
Seat height: 46 cm
Max load: 125 kg
Favourite among tent campers
All-round chair with a good pack size that is as suitable with the dining table as being used as a free-standing chair. The combination of seat height, good backrest and pack friendliness make it our best-selling chair for our tent camping customers. Strong steel frame and armrests provide good stability.
Outwell Goya Campingstol
- Folds out and in again in just a few seconds
- Requires no assembly
- Stable steel frame gives a maximum load of 125 kg
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
| Brand | Outwell |
| Size | 68 x 63 x 90 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 12 x 27 x 104 cm |
| Weight | 4.5 kg |
| Material | 100 % polyester |
| Max Load kg | 125 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 46 cm |















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments