Outwell Florin Footrest/Stool
Footrest that fits the camping chairs Outwell Helena, Rosewood, and Clements. As the footrest is free-standing, it also works as a stool with a maximum load of 100 kg.
READ MORESize: 46 x 57 x 47 cm (W x D x H)
Pack size: 53 x 65.5 x 8 cm
Weight: 2 kg
Max load: 100 kg
Footrest/stool in the same style as the camping chairs Outwell Helena, Outwell Rosewood, and Outwell Clements. The footrest/stool features the same quick-drying and water-repellent padding as the chairs, making it no problem if left out in the rain. Thanks to a stable construction, the footrest can also function as a stool with a maximum load of 100 kg. Perfect when you need an extra seat. 3-year warranty.
| Brand | Outwell |
| Size | 46 x 54 x 47 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 53 x 65.5 x 8 cm |
| Weight | 2 kg |
| Material | Top layer: 540D brushed and solution-dyed polyester. Middle layer: soft foam. Bottom layer: 300x600D polyester |
| Colour | Black & Grey |
| Max Load kg | 100 kg |
| Frame | Powder coated aluminium |
| Seat Height | 47 cm |
| Sustainability | PFC-free surface treatment for water and dirt repellency |




















60 days return policy
Fast shipments