Dorema Discovery Air Motorhome Awning
Very quick-pitched universal tent for motorhomes that can be easily mounted in 5 minutes. Dorema Disovery Air is very versatile and is attached to the motorhome's awning with the help of a strip that fits most motorhomes with a connection height from 210 cm up to 270 cm. As the tent is free-standing, it can also be disconnected from the motorhome and left at the campsite.
READ MOREDepth 250 cm + 110 cm connection
Width: 300 cm
Connection height: 210-270 cm
Connection width: 300 cm
Weight: 24 kg
Quick-mounted motorhome awning
Very fast-mounted freestanding motorhome tent from Dutch Dorema. Fits most motorhomes with a height to the awning of between 210 and 270 cm. The fact that it is so easy to assemble and has such a low weight makes it perfect for you who stay a little shorter time at each campsite. The tent is completely free standing so it is possible to close the back door and disconnect the motorhome to take a day trip without having to dismantle the tent.
Dorema Discovery Air
- Durable flysheet: Klimatex (DIN 8936) polyester with a water column of 10,000 mm
- Freestanding - you can disconnect the tent from the motorhome without needing to disassemble the tent
- Two heights to choose from on the connection (210 - 240 cm and 240 to 270 cm)
- One door at the front and one on the side
- Ventilation on both sides and in the front
- Low weight (24 kg)
- The front can be opened completely
- Pump and bag for transport/storage included
| Brand | Dorema |
| Flysheet | Klimatex DIN 8936 |
| Hydrostatic Head | 10 000 mm |
| Tubes | Yes |
| Weight | 24 kg |
| Roof connection length | 300 cm |
| Roof connection height | 210 - 270 cm (M: 210-240 cm, L 240-270 cm) |
| Bead thickness | 5 mm |
| Depht | 250 cm |





Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments