Easy Camp Guard Air Car Tent
Easy Camp Guard Air is an self standing car tent with air ducts. With a floor area of 275 x 300 cm, there is plenty of space to sit and socialize outside the car. The tent is completely self-contained so it is possible to leave the campsite during a trip by car.
READ MOREWidth: 300 cm
Connection height: 180 - 205 cm
Connectionwidth: 250 cm
Depth: 275 cm (excluding sun / rain protection and lock)
Floor area: about 8.2 m²
Weight: 17 kg
Quick-assembled independent car tent
Easy Camp Guard Air gives your campervan or car an awning. The tent is extremely easy to assemble and travel and fits most cars with a height between 180 to 205 cm to the strip or roof. Just attach the tent fabric to the ground with the lock against the car, pumping up the channels integrated in the tent fabric that form the frame of the tent. Then attach the tent via the keder strip on the car / awning, against the railing or over the car. The only pole is the one that sits over the sunroof at the opening in the front.
Easy Camp Guard Air Car tent
- Air ducts make it easy to pitch / disassemble
- Freestanding and closeble door in the connection makes it easy to leave for excursions from the campsite
- Attached floor provides a better climate in the tent and reduces the risk of cold drafts and small insects
- The doors between the tent and the connection can be fully open
- Bright and spacious with large windows and a depth of 275 cm.
- An extra door on the side makes the tent easily accessible and opens up to ventilate
- Curtains for easy adjustment of light and transparency
- The doors can be locked in the open position
- Rain and wind-protected entrance in front Mosquito nets in the ventilation
- The fabric is reinforced in exposed places
- Bead strip of 7mm
- Pump with pressure gauge, ground sticks and tent bag included
| Brand | Easy Camp |
| Flysheet | 185T PU coated, fire retardant, 100% polyester |
| Hydrostatic Head | 3000 mm |
| Max Pressure | 7 psi/0.5 bar |
| Size | 275 x 300 cm (exclusive sunroof and Access Zone) |
| Groundsheet (constuction) | Sewn in groundsheet |
| Floor (material) | 100 % polyeten |
| Pack Size | 80 x 35 cm |
| Weight | 17 kg |
| Roof connection length | 250 cm |
| Roof connection height | 180-205 cm |
| Bead thickness | 7 mm |
| Frame | Air tubes, Fibreglass 11 mm |



























60 days return policy
Fast shipments