Outwell Touring Connect Set 7-7 mm
Smart bracket to connect the tent and the car. Make it easier when you e.g. want to leave the tent at the campsite but drive away with the car.
READ MOREConnection width 270 cm
Bead strip thickness: 7 - 7 mm
Weight: 1.1 kg
Used together with Outwell's magnetic mount or directly against cars that have a built-in tent channel.
| Brand | Outwell |
| Dimensions | 270 cm |
| Pack Size | 90 x 16 x 4 cm |
| Weight | 780 g |
| Roof connection length | 270 cm |
| Bead thickness | 7-7 mm |
| Colour | Black & Grey |
| Included in the pack | 1 x beading strip (270 cm), 3 x cm figure of 8 channel (90 cm) |
This product has only ratings but no reviews.
Others also bought
Easy Camp Reine Drive-Away Awning
Ceiling height: 210 cm
Sleeping cabin: Accessories
Floor area: approx. 9 m²
Weight: 11.7 kg-
Outwell Talladega Air Tent
Tunnel width: 250 cm
Floor area: approx. 7.5 m²
Weight: 18.5 kg Easy Camp Reine Inner Tent
Size: 230 x 140 cm
Pack size: 58 x 13 cm
Weight: 1.3 kgOutwell Dual Beading Connect Set 7-7+5 mm
Adapter for attaching awnings to motorhomes / cars













Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments