Outwell Oklahoma Windscreen
Windscreen with neon yellow guylines and 16 mm steel poles that remain stable in windy conditions. Small pack size and lightweight make it easy to bring on camping trips.
READ MOREHeight: 125 cm
Length: 500 cm
Pack size: 56 x 13 x 13 cm
Weight: 2.5 kg
A 5-meter-long windscreen with steel poles that have pointed ends for easy anchoring into the ground, providing excellent stability in windy weather. The spring-connected poles make assembly quick and easy, while neon-colored guylines facilitate handling in the dark.
Outwell Oklahoma Windscreen
- Easy to assemble, dismantle, and compact for packing
- Reinforced channels for the poles
- Steel poles with spikes for ground anchoring provide great stability
- Neon-colored guylines and steel pegs ensure stability and high visibility
| Brand | Outwell |
| Hydrostatic Head | 3000 mm |
| Dimensions | 500 x 125 cm |
| Poles | Steel poles 16 mm, spring linked |
| Pack Size | 56 x 13 x 13 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Material | Outtex® 3000 Select, 100% polyester |
| Colour | Grey |
| Top frame | No |
Accessories for this item
Others also bought
Outwell Windscreen Charcoal Grey
Height: 125 cm
Length: 500 cm
Pack size: 49 x 9 cm
Weight: 2.6 kgHoliday Mesh Windscreen
Height: 135 cm
Length: 400 / 270 cm
Package size: 107 x 12 x 12 cm
Weight: 4.4 kgHoliday Max - Foot for winsdscreen
4 pcsSvenska Tält Windscreen Classic With WIndows
Height: 130 cm
Length: 600 cm
Weight: 12 kg












Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments