Robens Searcher Camping chair
Pack-friendly camping chair for tent camping and outdoor life with a robust steel frame that easily folds in and out
READ MORESize: 56 x 61 x 96 cm (L x W x H)
Pack size: 110 x 12 x 13 cm
Weight: 2,695 kg
Seat height: 40 cm
Max load: 120 kg
With Robens Strider, you get an affordable chair with a higher backrest that is easy to mount, takes up little space in the pack and thanks to mesh sections in the seat provides increased comfort and breathability. Perfect for those of you who are camping with family tents or for those of you who have a base camp as a starting point for outdoor adventures.
Robens Strider Camping chair
- Folds in and out in seconds
- Requires no assembly
- Robust steel frame with a maximum load of 120 kg
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
| Brand | Robens |
| Size | 56 x 61 x 96 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 110 x 12 x 13 cm |
| Weight | 2695 g |
| Material | 600D 100% Oxford polyester, mesh fabric 100% polyester |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Steel |
| Seat Height | 40 cm |















60 days return policy
Fast shipments