Robens Observer Granite Gray Lättviktgsstol
Lightweight and pack-friendly camping chair with a high backrest. An excellent choice for you who want to both sit comfortably and minimise the pack size.
READ MORESize: 55 x 69 x 100 cm (W x D x H)
Packed size: 48 x 10 x 13 cm
Weight: 1265 g
Seat height: 39 cm
Max load: 120 kg
Observer from Robens is a lightweight chair with a high backrest that takes up very little space in your pack. In other words, you can sit comfortably without having to carry more than about 1.3 kg. Perfect for all activities where pack size is important but you still want to sit comfortably.
The fact that it is so large relative to its pack size also makes it a good choice for family tent campers who want to sit comfortably without the furniture taking up too much space in the car.
Robens Observer Granite Grey Lightweight Chair
- Lightweight and pack-friendly
- Quickly folds out and back in
- Mesh panels on the sides provide improved breathability and comfort
- Stable lightweight metal frame with a maximum load of 120 kg
- Easy to carry in the included bag which also facilitates storage
- The bag can be attached to the frame and used as a storage pocket
- Fabric is 100% recycled polyester (excluding mesh and edges)
| Brand | Robens |
| Size | 55 x 69 x 100 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 48 x 10 x 13 cm |
| Weight | 1265 g |
| Material | 420D recycled polyester, mesh fabric. |
| Colour | Granite Grey |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Aluminium 7075/7001/6061 |
| Seat Height | 39 cm |
| Sustainability | 100% recycled polyester (excluding mesh and trim) |
Reviews (4)
Accessories for this item
Recently viewed products
Others also bought
Omnia Bamboo Tray
Material: BambooRobens Sierra Steel Meal Set for 2 People
2 x Tallrik Ø 21 cm
2 x Mugg 350 ml
2 x bestickset med karbinhakeRobens Adventure Aluminum Table L
Number of persons: 2-4
Size: 58 x 77 x 53 cm
Pack size: 79 x 16 x 5.5 cm
Weight: 2045 gOutwell Dawson Picnic Table
Number of people: 4
Size: 136 x 85 x 67 cm
Pack size: 34 x 85 x 10,5 cm
Weight: 10,6 kg
























60 days return policy
Fast shipments