Outwell Ramsgate Ocean Blue Sunbed - Outlet
Enhance your holiday feeling with this sun lounger from Outwell. Stable steel frame, seat in durable textile and easy to fold out and together. Perfect for a wonderful time at the campsite or the beach.
OBDS! Customer return, tested but not used.
READ MORE
Size: 65 x 79 x 81/110 (W x D x H)
Seat height: 47 cm
Weight: 7.4 kg
Max load: 120 kg
Sun lounger for beautiful days
Comfortable deck chair with stable steel frame, seat in durable and quick-drying Textline where the backrest can be adjusted via locking in the armrests so that you can easily find the optimal position for a relaxing moment.
Outwell Ramsgate Ocean Blue Deck chair
- Folds in and out in a few seconds
- Adjustable and removable headrest
- Stable frame and seat gives a maximum load of 120 kg
- Adjust the position of the backrest via locking in the armrests
- Textline makes the seat and backrest very resistant to sunlight
Textline
Textline is PVC-coated polyester, which makes the polyester stronger and above all more resistant to sunlight.
| Brand | Outwell |
| Size | 65 x 79 x 81/110 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 65 x 10 x 91 cm |
| Weight | 7.4 kg |
| Material | Textiline, woven and PVC coated polyester, 100% polyester |
| Colour | Ocean Blue |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 47 cm |


















60 days return policy
Fast shipments