Outwell New Foundland Sunbeds
Stable sun lounger with an aluminum frame combined with a very durable polyester fabric.
READ MORESize: 58 x 188 x 31 cm
Pack size: 58 x 79 x 16 cm
Seat height: 30 cm
Weight: 5.4 kg
Max load: 120 kg
Stable sun lounger with an aluminum frame combined with a very durable polyester fabric. Can be adjusted to 5 different positions on the backrest. Removable pillow included.
Outwell New Foundland Sun Lounger
- Opens in just a few seconds
- No assembly required
- Aluminum frame
- 100% woven polyester provides good resistance to sunlight
- Lightweight and easy to carry
| Brand | Outwell |
| Size | 58 x 188 x 31 cm (WxLxH) |
| Pack Size | 58 x 79 x 16 cm |
| Weight | 5.4 kg |
| Material | Textilene, woven and PVC-coated polyester |
| Colour | Black & Grey |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Aluminium |













60 days return policy
Fast shipments