Outwell Melville Camping Chair
Strong folding camping chair that has a high backrest with seven positions. Quick-drying seat and backrest with long service life. New for this year is the updated color in stylish dark grey.
READ MORESize: 63 x 80 x 118 cm
Backrest: 80 cm
Seat height: 45 cm
Weight: 4.6 kg
Max load: 125 kg
Foldable camping chair with armrests and seven different positions for the backrest. Slightly deeper and with a higher backrest than its little brother Ontario. Aluminum frame with a sturdy seat and backrest in Textline (100% woven polyester).
Outwell Melville Camping chair
- Folds out and in again in just a few seconds
- Stable frame and seat with a maximum load of 125 kg
- Textline makes the seat and backrest very resistant to sunlight
- 7 different positions on the backrest
- 3-year warranty
Textline
Textline is PVC-coated woven polyester, which makes the polyester stronger and above all more resistant to sunlight.
| Brand | Outwell |
| Size | 63 x 80 x 118 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 63 x 15 x 103 cm |
| Weight | 4.6 kg |
| Material | Textiline, woven and PVC coated polyester, 100% polyester |
| Colour | Black & Grey |
| Max Load kg | 150 kg |
| Frame | Aluminium |
| Seat Height | 45 cm |
Reviews (1)
Others also bought
Defa Flex 3-in-1 Camping Table – Light Marble Look
Number of people: 2 - 6
Size: 155 x 116x x 80cm
Pack size: 80x 60 x 14 cm
Weight: approx. 12 kgEasy Camp Alder Table
Number of people: 2-4
Size: 60 x 80 x 50 - 68 cm
Pack size: 80 x 60 x 5 cm
Weight: about 6,57 kgOutwell Clifton Footrest
Size: 48 x 87 x 44/34 cm
Pack size: 48 x 87 x 12,5 cm
Weight: 1,4 kg
Max load: 30 kgOutwell Grand Canyon XL Camping Chair
Size: 74 x 75 x 122/136 cm
Pack size: 74 x 11 x 100 cm
Weight: 6,1 kg
Seat height: 45 cm
Max load: 200 kg

















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments