Outwell HookTrack Hook
Add extra hooks for your Outwell tent for attaching equipment cables, lights, or Outwell Tent Hanging System. 10 mounts included.
N.B.: Only fits Outwell tents from 2020.
Quantity: 10
Fits: Outwell family tent from 2020
Attach equipment, cables, lights or Outwell Tent Hanging System with these hooks. Fits Outwell family tents from 2020.
Outwell HookTrack Hook
- Outwell HookTrack System
- Provides flexible attachment points for equipment (max. 1.5 kg)
- Can be moved along the tent strip
- Use for lamps, drying lines or similar
| Brand | Outwell |
| Size | 3.5 x 3.0 x 3.0 cm |
| Pack Size | 15 x 15 x 3 cm |
| Weight | 58 g/pc |
| Material | Plastic |
| Quantity per pack | 10 pcs |
| Colour | Grey |
| Max Load kg | 1.5 kg |
Reviews (9)
Accessories for this item
Outwell Hook Track Accessories Hooks - 4 pieces
Quantity: 4 stOutwell Hook Track Tent Hanging System
Quantity: 3 st
Others also bought
-
Outwell Denver 6 Tent
Sleeps: 6
Bedroom: 3 pcs
Ceiling height: 220 cm
Floor area: approx. 21 m² (excl sunroof)
Weight: 28.8 kg Outwell Tent Tool Kit
Tool set for the tent holiday.Outwell Camping Hammer 625 g
Size: 31 cm
Weigh: 625 g-
Outwell Iowa 6 Air Tent
Sleeps: 6
Number of bedrooms: 3
Ceiling height: 225 cm
Floor area: approx. 20 m² (excluding sun canopy)
Weight: 34 kg
















60 days return policy
Fast shipments