Outwell Grenada Lake Camping Chair
Camping chair in high quality and comfort. Folds up and down in a few seconds, carrying bag included for easy storage and transport.
READ MORESize: 76 x 57 x 98 cm
Pack size: 60 x 18 x 75 cm
Weight: 6,9 kg
Seat height: 48 cm
Max load: 150 kg
Camping chair with high comfort
High-quality camping chair with an extra focus on comfort. Thicker padding in the back and seat and a removable cover, together with the durable steel frame, make this a camping chair you can enjoy for a long time.
Outwell Grenada Lake Camping chair
- Folds out and in, in a few seconds
- Removable padded cover
- Stable steel frame gives a maximum load of 150 kg
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
- Practical mesh pocket on one side of the chair
| Brand | Outwell |
| Size | 76 x 57 x 98 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 60 x 18 x 75 cm |
| Weight | 6,9 kg |
| Material | Top layer: 400D two-tone polyester. Intermediate layer: 6 cm polyester fiber. Bottom layer: 300 x 600D polyester |
| Colour | Black & Grey |
| Max Load kg | 150 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 48 cm |


















60 days return policy
Fast shipments