Outwell Drayton Kitchen Table
Smart kitchen counter where a lid is folded up to create wind protection for the counter, which also has a detachable sink. The top provides good space for cooking and the two cabinets hold kitchen equipment and pantry items. The lid also has space for kitchen accessories.
READ MORESize : 100 x 50 x 77,5 cm (W x D x H)
Pack size: 100 x 50 x 13 cm
Work surface: 70 x 50 cm
Weight: 13,8 kg
Max load: 30 kg
Kitchen bench for the camper with a wind-protected bench with space for a stove and a removable sink. Plenty of storage space with mesh shelves, hooks, two cabinets that provide good space for food, equipment and the gas bottle. The cabinets are as easily accessible as ordinary kitchen cabinets thanks to the magnetic brackets on the doors.
Outwell Drayton Kitchen Table
- Easy installation and adjustable feet for uneven surfaces
- Workspace in addition to the location of the stove
- Can be used with the windbreak folded down to get a larger work surface or folded up to use the sink
- Detachable sink
- Storage basket and hooks on the windbreak
- Two cabinets, one large and one smaller with three shelves
- Hatches with magnetic mounts
- Ventilation with insect nets keeps things fresh in the cupboards
- Small pack size - folded into a bag with a carrying handle
About Outwell Drayton
One of the most important conveniences in tent life is precisely to have a smooth cooking and storage of the kitchen equipment. With a large wind protection with space for spices, food and equipment as well as a bench with a built-in sink, Drayton provides smooth cooking on the campsite. Two cabinets with doors that have magnetic mounts provide space for food and pots as well as for the gas bottle.
| Brand | Outwell |
| Size | 100 x 50 x 77.5 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 104 x 50 x 13 cm |
| Weight | 14 kg |
| Material | 100 % polyester |
| Transport bag / storage | Carrying bag included for easy storage and transport |
| Colour | Midnight Black |
| Max Load kg | 30 kg |
| Frame | Stål/aluminium |
| Table top | Sturdy laminated top |
Reviews (1)
Accessories for this item
Brunner Spice box 8 x 6 cm
Number of compartments: 4 pcs
Volume: 50 ml / compartment
Different colors
Recently viewed products
Outwell Nain Low Table
Number of people: 2
Size: 40 x 40 x 30 cm
Pack size:: 40 x 40 x 3 cm
Weight: 900 gOutwell Sudbury Kitchen Table
Workspace: 91 x 51 cm
Height: 80 cm
Pack size: 91 x 49 x 10 cm
Weight: approx. 7.6 kg































60 days return policy
Fast shipments