Outwell Dauphin Footrest
Footrest for Outwell Melville and Outwell Ontario, color-matched to the chairs from 2023.
READ MORESize: 48 x 83 x 44 cm
Pack size: 48 x 83 x 6 cm
Weight: 1 kg
Seat height: 45
Max load: 30 kg
Footrest for Outwell Melville and Outwell Ontario. Very pack-friendly thanks to the fact that it is attached to the chair and thus only needs a support.
| Brand | Outwell |
| Size | 48 x 83 x 44 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 48 x 83 x 6 cm |
| Weight | 1 kg |
| Construction | Aluminium |
| Material | Textiline, woven and PVC coated polyester, 100% polyester |
| Colour | Black & Grey |
| Max Load kg | 30 kg |












60 days return policy
Fast shipments