Outwell Clifton Footrest
Footrest for the camping chairs Outwell Teton, Outwell Kenai, Outwell Grand Canyon, and Outwell Stonecliff.
READ MORESize: 48 x 87 x 44/34 cm
Packed size: 48 x 87 x 12.5 cm
Weight: 1.4 kg
Max load: 30 kg
Footrest for the camping chairs Outwell Teton, Outwell Kenai, Outwell Grand Canyon, and Outwell Stonecliff. The footrest features the same quick-drying and water-repellent padding as the chairs, making it unproblematic if they are left out in the rain. Very pack-friendly since it attaches to the chair and thus only needs one support. 3-year warranty.
| Brand | Outwell |
| Size | 48 x 87 x 44/34 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 48 x 87 x 12,5 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Material | Textiline, 3D mesh with quick-dry foam, 100% polyester |
| Colour | Grey |
| Max Load kg | 30 kg |
| Frame | Powder coated aluminium |









60 days return policy
Fast shipments