Outwell Calgary M Folding Table
Camping table with aluminum frame and bamboo top. The bamboo board gives a better feel than laminate boards and is more resistant to scratches and stains. The table is foldable where the top is folded in the middle and the legs are folded in between the top. A handle on the side makes it easy to carry. The fact that the table is completely square makes it a favorite among those who play cards or board games.
READ MORENumber of Persons: 2-4
Size: 90 x 90 x 70 cm (L x W x H)
Package size: 90 x 45 x 7 cm
Weight: approx. 7.4 kg
Maximum load: 30 kg
Camping table that suits the family with a family tent, motorhome or caravan. Disc in bamboo that is both resistant to scratches and stains. A stable frame in aluminum ensures that the table stands well. The table folds in the middle with the legs inside for transport and storage, which makes it both packable and easy to handle.
Outwell Calgary M Camping table
- Durable bamboo board
- Folds out and folds in seconds
- Carrying handle for easy transport
- Weather resistant for shorter periods (cannot be left outside the whole season)
- Folds in the middle for transport and storage
| Brand | Outwell |
| Size | 90 x 90 x 70 cm (WxLxH) |
| Pack Size | 90 x 45 x 7 cm |
| Weight | 7,4 kg |
| Colour | Brown |
| Max Load kg | 30 kg |
| Frame | Aluminium |
| Table top | Bamboo |
Accessories for this item
Others also bought
Easy Camp Caylar Table
Number of people: 2-4
Size: 40,5 x 60,5 x 50 cm
Pack size: 40,5 x 60,5 x 6 cm
Weight: about 4.3 kgOutwell Dawson Picnic Table
Number of people: 4
Size: 136 x 85 x 67 cm
Pack size: 34 x 85 x 10,5 cm
Weight: 10,6 kgOutwell Sky 2 Tent
Sleeps: 2
Bedrooms: 1
Ceiling height: 200 cm
Floor area: approx. 6 m²
Weight: 10,9kg











Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments