Outwell Snowbird Lake Inflatable Sofa
Comfortable inflatable sofa with removable fabric cover that works just as well in the tent as outside. The sofa has comfortable padding in the seat and back and is easy to inflate with an external pump thanks to the practical valve.
READ MORESize: 165 x 80 x 75 cm (W x L x H)
Pack size: 33 x 18 x 51 cm
Seat height cm 35 cm
Weight: 7,7 kg
Camping deluxe
Bring the family coziness to the campsite with this inflatable sofa. The removable cover in strong polyester with extra padding in the seat and back gives the sofa a good feel and makes it easy to clean. The sofa is easily inflated via a normal airbed valve (a pump is available as an accessory) and is easy to pack up thanks to the included storage bag.
Outwell Snowbird Lake Inflatable Sofa
- Soft detachable cover
- Extra padding in seat and backrest
- Wide armrests
- Packing bag for transport and storage included
- Pump is available as an accessory
| Brand | Outwell |
| Size | 165 x 80 x 75 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 33 x 18 x 51 cm |
| Weight | 7,7 kg |
| Material | 300 x 600D two-color polyester and 2 cm polyester fiber |
| Colour | Light Grey |
| Max Load kg | 250 kg |
| Frame | Sturdy and durable inflatable PVC |
| Seat Height | 35 cm |
Reviews (1)
Accessories for this item
Outwell Foot Pump 5L
Volume: 5 liter
Comes with three different nozzles.Outwell Double Action Pump for Air Beds
Outwell Sky Pump 12V / 230V
Connection: 12V or 230V
Type: ElectricRobens Conival 3-in-1 Pump
Battery: 2400 mAh
Size: 4.6 x 4.6 x 5.1 cm
Weight: 104 g
Others also bought
Outwell Magante Kitchen Unit
Work area: 135 x 53 cm
Height: 90 cm
Package size: 114 x 52 x 15 cm
Weight: 16.5 kgOutwell Collaps Wash Bowl Navy Night
Size: 38 x 28 x 12 cm
Pack size: 38 x 28 x 5 cm
Weight: 0,5 kg-
Outwell Monterey 4 Air Tent
Sleeps: 4
Bedrooms: 2
Ceiling Height: 200 cm
Floor Area: approx. 10.4m² (excluding sun canopy)
Weight: 20,8 kg -
Outwell Charleston 7 Air TC Tent
Sleeps: 7
Bedrooms: 3 st
Ceiling height: 225 cm
Floor area: about 32 m²
Weight: 49.7 kg



































Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments