Outwell Colville Lake Inflatable Armchair
Beautiful inflatable armchair with removable fabric cover that works just as well in the tent as outside. The armchair has comfortable padding in the seat and back and is easy to inflate with an external pump thanks to the practical valve.
READ MORESize: 100 x 80 x 75 cm (W x L x H)
Pack size: 29 x 16 x 45 cm
Seat height cm 35 cm
Weight: 5,3 kg
Camping deluxe
Bring the family coziness to the campsite with this inflatable armchair. The removable cover in strong polyester with extra padding in the seat and back gives the armchair a good feel and makes it easy to clean. The Colville Lake is easily pumped up via robust valve (pump available as an accessory) and is easy to pack away thanks to the included storage bag.
Outwell Colville Lake Inflatable Armchair
- Soft detachable cover
- Extra padding in seat and backrest
- Wide armrests
- Packing bag for transport and storage included
- Pump is available as an accessory
| Brand | Outwell |
| Size | 100 x 80 x 75 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 29 x 16 x 45 cm |
| Weight | 5.3 kg |
| Material | 300 x 600D two-color polyester and 2 cm polyester fiber |
| Colour | Light Grey |
| Max Load kg | 115 kg |
| Frame | Sturdy and durable inflatable PVC |
| Seat Height | 35 cm |
Accessories for this item
Outwell Foot Pump 5L
Volume: 5 liter
Comes with three different nozzles.Outwell Double Action Pump for Air Beds
Outwell Sky Pump 12V / 230V
Connection: 12V or 230V
Type: ElectricOutwell Snowbird Lake Inflatable Sofa
Size: 165 x 80 x 75 cm
Pack size: 33 x 18 x 51 cm
Seat height: 35 cm
Weight: 7,7 kg
Others also bought
Outwell Collaps Wash Bowl Navy Night
Size: 38 x 28 x 12 cm
Pack size: 38 x 28 x 5 cm
Weight: 0,5 kgOutwell Hamilton Camping table
Number of people: 4-6
Size: 150 x 80 x 43/65/70 cm
Pack size: 78 x 80 x 8 cm
Weight: 8,4 kgOutwell Sky Pump 12V / 230V
Connection: 12V or 230V
Type: ElectricOutwell Collaps Colander Grey Mist
Size: Ø 24 x 11 cm
Pack size: Ø 24 x 3,5 cm
Weight: 0,2 kg



























60 days return policy
Fast shipments