Outwell Andros Kitchen Counter
Easy-to-assemble kitchen counter with durable laminated top.
READ MORESize: 80.5 x 45.5 x 80 cm (W x D x H)
Pack size: 80 x 48 x 10 cm
Workspace: 80 x 45 cm
Weight: about 4.2 kg
Maximum load: 30 kg
Flexible and stable kitchen counter with a durable laminated worktop. Thanks to its size and construction, it is both pack-friendly and very easy to handle.
Outwell Andros Kitchen counter
- Easy installation
- Durable laminated worktop
- Door with zipper
- Storage shelf with space for food and equipment
- Hooks on the side of the worktop
- Pocket on the side of the cabinet
- Small pack size - bag with carrying handle included
- Stable frame in lightweight aluminum
About Outwell Andros
One of the most important conveniences in tent life is to have an easy and smooth cooking experience and good storage of the kitchen equipment. With Outwells Andros, you can quickly get in place with the camping kitchen.
Durable laminated work top and practically equipped with hooks and pocket. Under the bench there is a cupboard with space for food and equipment. The cabinets have an opening that can be attached in the open position or closed with zippers.
| Brand | Outwell |
| Size | 80.5 x 45.5 x 80 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 80 x 48 x 10 cm |
| Weight | 4.2 kg |
| Material | 100 % polyester |
| Transport bag / storage | Carrying bag included for easy storage and transport |
| Max Load kg | 30 kg |
| Frame | Aluminium |
| Table top | Sturdy laminated top |
Reviews (5)
Stabil konstruktion.
Rejält tyg.
Enkel att montera och helt ok vikt.
Har inget att klaga på.













Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments