Heat Experience Heated Seat pad
Battery-heated seat cushion from Heat Experience with an included 5000 mAh power bank, allowing you to heat your seat cushion for up to 4.5 hours.
READ MORE
Size: 40 x 30 x 0.8 cm
Pack size: approx. 7 x 30 cm
Weight: 360 g
Battery-Heated Seat Cushion
Battery-heated seat cushion from Heat Experience with an included 5000 mAh power bank, allowing you to heat your seat cushion for up to 4.5 hours. Made of waterproof material and an 8 mm PE cushion that withstands tough and wet conditions with ease. It can be rolled up into a compact size and retains its shape thanks to an integrated elastic band.
- HeatX™ heating technology
- Power bank included - 5000 mAh
- 3 heating levels
- Washable
| Brand | Heat Experience |
| Size | 40 x 30 x 0,8 cm |
| Pack Size | ~7 x 30 cm |
| Weight | 360 g |
| Shell | 100D, four-way stretch with TPU membrane. 85% polyester, 10% TPU, 5% spandex |
| Filling | Closed-cell foam, 100% polyethylene |
| Battery | 5000 mAh Power Bank |
| Colour | Black |
| Included in the pack | Seat cushion, power bank |
| Washable | Yes (Hand wash only) |
Accessories for this item
Heat Experience Everyday Mittens Svart
Battery-heated gloveHeat Experience Blizzard Mittens Svart
Battery-heated gloveHeat Experience Everyday Gloves Svart
Battery-heated glove
Recently viewed products
Robens Vanguard Camping Chair
Size: 62 x 76 x 106.5 cm
Pack size: 82 x 18 x 12.5 cm
Weight: 5.3 kg
Seat height: 48 cm
Max load: 120 kgOutwell Spike Peg Box
Ground type: Normal / Hard
Material: Steel
Length: 20.5 cm
Quantity: 20 pcsOutwell Windscreen Gas stove
Size: 61 x 25 x 33 cm
Pack size: 61 x 25 x 1 cm
Weight: ca 1,1 kgIsabella Thor Camping Chair
Size: 63 x 80 x 120 cm
Pack size: 118 x 63 x 14 cm
Weight: 5.5 kg
Seat height: 47 cm
Max load: 120 kg















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments