Outwell Custer L Folding Camping Table
Stable folding camping table with a good feeling thanks to a wooden table top. The table top is made of bamboo which is resistant to both marks and stains and the frame in aluminium.
READ MORENumber of people: 4-6
Size: 120 x 70 x 49.5-70 cm (L x W x H)
Pack size: 62 x 70 x 10 cm (L x W x H)
Weight: about 13.1 kg
Max load: 30 kg
Durable, smart and environmentally friendly table. Outwell Custer L combines the feel and durability of bamboo with the stability and weight of a strong aluminium frame. The table is foldable and thanks to the board being folded in the middle, it takes up very little space in the packing. If there are irregularities in the ground, the legs can also be adjusted to create stability.
Outwell Custer L Folding Table
- Durable bamboo tabletop (resistant to both marks and stains)
- Folds out and folds in within seconds
- Carrying handle for easy transport
- Telescopic legs make it fit chairs of different heights
- Weather resistant for shorter periods (should not be left out without a roof for extended periods)
| Brand | Outwell |
| Size | 70 x 120 x 49.5-70 cm (WxLxH) |
| Pack Size | 70 x 62 x 10 cm |
| Weight | 13.1 kg |
| Transport bag / storage | Carrying bag included |
| Colour | Brown |
| Max Load kg | 30 kg |
| Frame | Aluminium |
| Table top | Bamboo |
Reviews (1)
Accessories for this item
Kampa Interior All-purpose Cleaner 1 L
1 literBrunner Tableware Savana 16-parts – Non slip
4 x Plates (Ø26 cm)
4 x Dessert plates (Ø21 cm)
4 x Mugs (400 ml)
4 x Bowls (Ø21 cm),Napkin Holder Caravan
Others also bought
Outwell Coledale L All-weather Table
People: 4-6
Size: 80 x 120 x 56-72 cm
Pack size: 80 x 60 x 9 cm
Weight: approx. 8.4 kgOutwell Custer M Folding Tables
Number of people: 4-6
Size: 100 x 65 x 49,5-70 cm
Pack size: 100 x 17 x 11 cm
Weight: 7.4 kgOutwell Berland L All-weather Table
Number of people: 4-6
Size: 70 x 118 x 58-71 cm
Pack size: 70 x 58 x 13 cm
Weight: ca 5,6 kg

























Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments