Easy Camp Alder Table
Quick-assembled smaller camping table that can be adjusted in height. It takes up little space in the pack and is easy to carry with you.
READ MORENumber of People: 2-4
Size: 60 x 80 x 50 - 68 cm (W x L x H)
Pack size: 80 x 60 x 5 cm (L x W x H)
Weight: approx. 6.57 kg
Max load: 30 kg
Affordable and foldable table with a steel frame and laminate tabletop, easily accommodating 2 people with space for four. Thanks to adjustable legs, the table remains stable even on uneven surfaces. The legs fold into the middle when packed, making it easy to handle and compact in storage.
Easy Camp Alder Camping Table
- Folds out and down in just a few seconds
- No assembly required
- Takes up little space when packed (legs fold in)
- Height-adjustable legs
| Brand | Easy Camp |
| Size | 60 x 80 x 50-68 cm (BxLxH) |
| Pack Size | 80 x 60 x 5 cm |
| Weight | 6.57 kg |
| Colour | Brown |
| Other specifications | The tabletop is made of laminate and is not weather-resistant. Therefore, the table should not be left outdoors in case of rain. |
| Max Load kg | 30 kg |
| Frame | Steel |
| Table top | Bamboo-laminated MDF |
Reviews (2)
Accessories for this item
EuroTrail Bag for Camping tables S
Size: 100 x 60 x 3 cm
Pack size: approx.50 x 26 x 3 cm
Weight: 0.9 kg
Recently viewed products
Others also bought
Outwell Coledale M All-weather Table
People: 2-4
Size: 68 x 100 x 56-72 cm
Pack size: 68 x 100 x 5 cm
Weight: approx. 6.2 kgOutwell Coledale S All-weather Table
People: 2-4
Size: 60 x 80 x 56-72 cm
Pack size: 60 x 80 x 5 cm
Weight: approx. 4.9 kgTristar Ceramic Heating Fan 1500W
Effect: 750/1500 W
Connection: 230V
Dimensions: 21 x 16 x 29 cm
Weight: approx. 1,6 kgRobens Adventure Aluminum Table L
Number of persons: 2-4
Size: 58 x 77 x 53 cm
Pack size: 79 x 16 x 5.5 cm
Weight: 2045 g
























60 days return policy
Fast shipments