Robens Searcher Pall
Pack-friendly stool with comfortable seat and good seat height.
READ MORESize: 32.5 x 35.5 x 47 cm (W x D x H)
Package size: 63 x 11 x 9 cm
Weight: 850g
Seat height: 47 cm
Maximum load: 120 kg
Collapsible pallet. Despite its size, it has a seat height of 47 cm, which means that you can sit on it for a long time. The stool has approximately the same height as a normal dining chair, is well suited for fishing trips, for example. Durable steel frame and strong seat in Oxford polyester.
Robens Searcher Stool
- Folds out and folds in seconds
- Requires no assembly
- Easy to carry
- Carrying bag with carrying strap included
| Brand | Robens |
| Size | 32.5 x 35.5 x 47 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 63 x 11 x 9 cm |
| Weight | 850 g |
| Material | 600D Polyester ripstop, mesh fabric, 100% polyester |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Steel |
| Seat Height | 47 cm |
This product has only ratings but no reviews.













Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments