Robens Observer Granite Gray Lättviktgsstol
Lightweight and pack-friendly camping chair with high backrest. An excellent choice for those who want to sit comfortably and minimize the pack size.
NOTE: Discontinued model
Size: 55 x 69 x 100 cm (W x L x H)
Pack size: 48 x 10 x 13 cm
Weight: 1265 g
Seat height: 39 cm
Max load: 120 kg
Observer from Robens is a lightweight chair with a high backrest and which takes up very little space in the pack. In other words, you can sit really comfortably without having to carry more than 1.25 kg. Perfect for all activities where the pack size is very important but where you still want to be able to sit comfortably.
The fact that it is so large in relation to the pack size also makes it a good choice for family tent campers who want to sit well without the furniture taking up too much plastic in the car.
Robens Observer Granite Grey Lightweight chair
- Lightweight and pack-friendly
- Folds out and folds quickly
- Stable light metal frame with a maximum load of 120 kg
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
- The bag can be attached to the frame and used as a storage pocket
| Brand | Robens |
| Size | 55 x 69 x 100 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 48 x 10 x 13 cm |
| Weight | 1265 g |
| Material | 420D, mesh fabric, 100% polyester |
| Colour | Granite Grey |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Aluminium 7075/7001/6061 |
| Seat Height | 39 cm |
This product has only ratings but no reviews.















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments