Outwell Tidal Camping Chair
Folding camping chair with high back, four reclining positions and integrated cup holder. The fabric in durable Duraflexi weave provides good ventilation and comfort. Easy to carry and requires no assembly.
READ MOREDimensions: 59 x 61 x 108 cm (W x D x H)
Pack size: 19 x 18 x 94 cm
Seat height: 45 cm
Max load: 120 kg
Weight: 5 kg
Material: Duraflexi polyester
Textile composition: 100% polyester
Frame: Powder-coated steel
Comfortable and adjustable chair for warm days
Outwell Tidal is a high-comfort camping chair ideal for relaxing at the campsite, the beach or the summer house. The high backrest provides excellent support for your neck and back, while the durable Duraflexi fabric ensures a cool and ventilated seating experience. The backrest can be adjusted to four different positions for optimal relaxation.
- Duraflexi fabric for comfort and breathability
- Four adjustable reclining positions
- High backrest for extra neck support
- Sturdy armrests for added sitting comfort
- Integrated cup holder
- Quick to fold and unfold – no assembly required
- High strength thanks to the steel frame
- Comes with a storage bag
| Brand | Outwell |
| Size | 59 x 61 x 108 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 19 x 18 x 94 cm |
| Weight | 5 kg |
| Material | Duraflexi fabric. Strong and flexible weave provides excellent breathability properties and comfort |
| Colour | Grey |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 45 cm |
Others also bought
Outwell Kirkland Camping Chair
Size: 58,5 x 49 x 92 cm
Package size: 58,5 x 8 x 68 cm
Weight: 2,7 kg
Seat height: 40 cm
Maximum weight: 120 kgCadac Quick Release Coupling
Smartliving Charcoal barbeque mini
Size: 34 x 26 x 13 cm
Weight: approx. 1.5 kg
Fuel: CarbonOutwell Coledale L All-weather Table
People: 4-6
Size: 80 x 120 x 56-72 cm
Pack size: 80 x 60 x 9 cm
Weight: approx. 8.4 kg
























60 days return policy
Fast shipments