Outwell Seneca Lake Camping chair
High quality camping chair and high comfort for relaxing moments during the camping holiday. Upholstered seat and back with practical mesh pocket at the back. Folds up and down easily, carrying case included for easy storage and transport.
READ MORESize: 85 x 70 x 87 cm
Pack size: 15 x 20x 103 cm
Weight: 3.8 kg
Seat height: 44 cm
Max load: 120 kg
Upholstered, folding lounge chair
High quality camping chair where you have invested extra in comfort. Ergonomic seat in elegant polyester and a steel frame provide a camping chair perfect for relaxation that you can enjoy for a long time.
Outwell Seneca Lake Campingstol
- Folds out and in again in just a few seconds
- No assembly required
- Stable steel frame gives a maximum load of 120 kg
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
- Practical mesh pocket on the back of the chair
| Brand | Outwell |
| Size | 85 x 70 x 87 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 15 x 20 x 103 cm |
| Weight | 3.8 kg |
| Material | Two-tone, 100% polyester |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 44 cm |
This product has only ratings but no reviews.













60 days return policy
Fast shipments