Outwell Sauntons Lux Ocean Blue
Lightweight and easy-to-handle camping chair for relaxing moments outdoors. The Sauntons Lux Ocean Blue weighs only 4.1 kg and folds easily for convenient transport. Comfortable armrests and quick-drying textilene make it perfect for camping, holidays, or the patio.
READ MOREWeight: 4.1 kg
Dimensions: 54 x 52 x 82 cm (W x D x H)
Pack size: 16.5 x 61.5 x 86 cm
Seat height: 38 cm
Max load: 120 kg
Material: Textilene (100% polyester), powder-coated steel
Convenient and comfortable chair for camping and leisure
The Sauntons Lux Ocean Blue is a foldable camping chair that combines low weight with high comfort. It’s easy to carry and perfect for camping holidays, picnics or the patio. Thanks to its clever design, it folds up in just seconds.
- Comfortable armrests for great support
- Easy to fold and carry
- Durable and low-maintenance textilene fabric
- Folding backrest allows for compact packing size
- Sturdy powder-coated steel frame
| Brand | Outwell |
| Size | 54 x 52 x 82 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 16.5 x 61.5 x 86 cm |
| Weight | 4.1 kg |
| Material | Textiline, woven and PVC coated polyester, 100% polyester |
| Colour | Ocean Blue |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 38 cm |

















Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments