Outwell Ontario Camping Chair - Outlet
Strong folding camping chair with aluminum frame and seven positions on the backrest. Quick-drying seat and backrest with long service life. New for this year is the updated color in stylish dark grey.
NOTE: Customer return, tested but not used.
READ MORE
Size: 61 x 70 x 105
Seat height: 45 cm
Weight: 4.4 kg
Max load: 150 kg
Stable folding camping chair with armrests and seven different positions on the backrest. Aluminium frame with strong seat and backrest in Textline (100% woven polyester).
Outwell Ontario Camping Chair
- Stable frame and seat gives a maximum load of 150 kg
- Folds out and in again in just a few seconds
- Requires no assembly
- Textline makes the seat and backrest very resistant to sunlight
- 7 different positions on the backrest
- 3-year warranty
| Brand | Outwell |
| Size | 61 x 70 x 105 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 61 x 15 x 90 cm |
| Weight | 4.4 kg |
| Material | Textiline, woven and PVC coated polyester, 100% polyester |
| Colour | Black & Grey |
| Max Load kg | 150 kg |
| Frame | Aluminium |
| Seat Height | 45 cm |

















60 days return policy
Fast shipments