Outwell Goya Camping Chair
Pack-friendly and very stable camping chair with good support for the back. The combination of seating comfort and the fact that it is easy to pack makes it a favourite among tent campers.
READ MORESize: 68 x 63 x 90 cm
Pack size: 10 x 28 x 105 cm
Weight: 4.5 kg
Seat height: 46 cm
Max load: 125 kg
Favourite among tent campers
All-round chair with a good pack size that is as suitable with the dining table as being used as a free-standing chair. The combination of seat height, good backrest and pack friendliness make it our best-selling chair for our tent camping customers. Strong steel frame and armrests provide good stability.
Outwell Goya Campingstol
- Folds in and out in just a few seconds
- Requires no assembly
- Stable steel frame gives a maximum load of 125 kg
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
| Brand | Outwell |
| Size | 68 x 63 x 90 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 10 x 28 x 105 cm |
| Weight | 4.5 kg |
| Material | 300 x 600D polyester with structure |
| Colour | Black |
| Max Load kg | 125 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 46 cm |
Reviews (17)
Rekommenderas!
Ett bra köp!👍
Others also bought
Outwell Laguna Hills L Folding bed
Size: 80 x 202 x 48 cm
Pack size: 19 x 8 x 101 cm
Weight: 10,0 kg
Max load: 125 kgOutwell Catamarca Junior Children chair
Size: 63 x 53 x 88 cm
Pack size: 15 x 13 x 86 cm
Weight: 3,5 kg
Seat height: 51 cm
Max load: 50 kgOutwell Hamilton Camping table
Number of people: 4-6
Size: 150 x 80 x 43/65/70 cm
Pack size: 78 x 80 x 8 cm
Weight: 8,4 kgOutwell Campo XL Camping Chair
Size: 67 x 67 x 97 cm
Pack size: 118 x 23 x 13 cm
Weight: 5,1 kg
Seat height: 48 cm
Max load: 150 kg















Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments