Outwell Fremont Lake Camping Sofa
Camping sofa in high quality and comfort. Folds up and down in a few seconds, carrying case included for easy storage and transport.
READ MORESize: 126 x 77 x 92 cm
Pack size: 18 x 30 x 110 cm
Weight: 7,8 kg
Seat height: 44 cm
High-Quality Camping Sofa
A high-quality camping sofa with extra attention to comfort. Thicker padding and fabric with reinforced corners, together with the durable steel frame, make this a camping sofa to enjoy for a long time.
Outwell Fremont Lake Camping Sofa
- Unfolds and folds in just a few seconds
- Easy to set up by attaching the seat to the frame
- Stable steel frame
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
- Practical mesh pocket on the back of the chair
| Brand | Outwell |
| Size | 126 x 77 x 92 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 18 x 30 x 110 cm |
| Weight | 7,8 kg |
| Material | Top layer: 400D two-tone polyester. Intermediate layer: 6 cm polyester fiber. Bottom layer: 300 x 600D polyester |
| Colour | Black & Grey |
| Max Load kg | 2 x 120 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 44 cm |
Reviews (2)
Others also bought
Smart Living Cookware Set - 3 Pieces
1 x Saucepan 14 x 13 cm
1 x Saucepan: 16 x 16 cm
1 x Saucepan: 18 x 17 cm
Weight: approx. 2250 g
Material: Stainless steelOutwell Sky 5 Tent
Sleeps: 5
Bedrooms: 2
Floor area: approx. 12.64 m²
Weight: 15,6 kgOutwell Sky 5 Footprint
Dimensions: approx. 375 x 300 cmRoyal Camping Faux Fur
Size: 60 x 180 cm
Pack size: 60 x 12 cm (LxDia.)
Weight: 960g/m²























Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments