Outwell Catamarca Junior Children chair
Stable camping chair for our smaller family members with a small pack size and a secure steel frame that provides good stability.
READ MORESize: 63 x 53 x 88 cm
Seat height: 51 cm
Pack size: 15 x 13 x 86 cm
Weight: about 3.5 kg
Maximum weight: 50 kg
Stable camping chair for our smaller family members with a very small pack size and strong steel frame that provides high stability.
Outwell Catamarca Junior High chair
- Folds in and out in a few seconds
- Requires no assembly
- Adjustable footrest - 2 heights
- Cup holder
- Easy to carry in the included bag, which also makes storage easier
- Roll-over protection for safety
- Recommended age: 3-8 years
| Brand | Outwell |
| Size | 63 x 53 x 88 cm (WxDxH) |
| Pack Size | 15 x 13 x 86 cm |
| Weight | 3.5 kg |
| Material | 300 x 600D polyester with structure |
| Max Load kg | 50 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 51 cm |
Reviews (2)
Others also bought
Outwell Goya Camping Chair
Size: 68 x 63 x 90 cm
Pack size: 10 x 28 x 105 cm
Weight: 4,5 kg
Seat height: 46 cm
Max load: 125 kgOutwell Southwell Universal Tent Carpet
-
Outwell Florida 6 Air Tent
Sleeps: 6
Bedrooms: 3
Ceiling height: 225 cm
Floor area: about 25,5 m²
Weight: 36.6 kg Outwell Florida / Alabama 6 Air Footprint
Dimensions: approx. 490 x 380 cm















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments