Outwell Blackpool Ocean Blue Camping chair
Simple and flexible chair that fits perfectly on the campsite or in the garden. Strong steel frame and seat in 100% polyester.
READ MORESize: 55 x 56 x 86 cm
Pack size: 55 x 5 x 78.5 cm
Seat height: 40 cm
Weight: 3.3 kg
Max load: 120 kg
Simple, pack-friendly and comfortable
Convenient chair that is perfect for camping, the beach or the lawn. Sturdy steel frame and 100% polyester seat.
Outwell Blackpool Ocean Blue Camping Chair
- Folds in and out in a few seconds
- No assembly required
- Takes up little space in the pack
- Robust armrests
- Seat height: 40 cm
| Brand | Outwell |
| Size | 55 x 56 x 86 cm (BxDxH) |
| Pack Size | 55 x 5 x 78.5 cm |
| Weight | 3.3 kg |
| Material | Textilene, 100% woven polyester, PVC coated |
| Colour | Ocean Blue |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Powder coated steel |
| Seat Height | 40 cm |
Reviews (1)
Others also bought
Outwell Iowa / Boston 6 Air Footprint
Dimensions: approx. 380 x 490 cmOutwell Iowa / Boston 6 Air Cozy Carpet
Dimensions: 235 x 370 cm-
Outwell Iowa 6 Air Tent
Sleeps: 6
Number of bedrooms: 3
Ceiling height: 225 cm
Floor area: approx. 20 m² (excluding sun canopy)
Weight: 34 kg Outwell Crossville 250SA Cozy Carpet
Dimensions: 240 x 235 cm














60 days return policy
Fast shipments