Isabella Thor Camping Chair
Camping chair from Isabella with high backrest and a stronger padding. Large headrest, slightly wider armrests and eight positions on the backrest provide good comfort both at the dining table and in the sun.
READ MORESize: 63 x 80 x 120 cm (W x D x H)
Pack size: 118 x 63 x 14 cm
Seat height: 47 cm
Weight: 5.5 kg
Max load: 120 kg
Comfortable and durable camping chair
Folding camping chair with a large neck pillow and a high backrest with eight positions. Fabric in a soft Polyweave textile (60% PVC Coating / 40% Polyester) that is very resistant to both wear and UV light. In other words, a chair for you who camp a lot.
Isabella Thor Camping Chair
- Folds out and together in a few seconds
- Strong padding and extra large adjustable headrest
- High backrest
- Polyweave fabric that is resistant to water, UV light and wear
- 8 different positions on the backrest
| Brand | Isabella |
| Size | 63 x 80 x 120 cm (W x D x H) |
| Pack Size | 118 x 63 x 14 cm |
| Weight | 5.5 kg |
| Material | Polyweave (60% PVC Coating/ 40% Polyester) |
| Colour | Dark Grey/Light Grey |
| Max Load kg | 120 kg |
| Frame | Aluminium |
| Seat Height | 47 cm |
Reviews (8)
Snabb leverans
Accessories for this item
Recently viewed products
Cadac 1-Cook Turbo Stove FFD Flat Plate -Camping Stove
Size: 29 x 28 x 9 cm
Power: 2.2 kW
Weight: approx. 3.4 kg
Fuel: Butane/PropaneDometic Locking Screw Ventilation Grill L/Winter Cover
Thetford Toilet Fresh-Up Set C250/C260
Fits: Thetford cassette toilet C250 and C260Thetford Outside Vent - Automatic tank aerator



















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments