Outwell Georgia Windscreen TC
Windscreen made of sturdy polycotton with a crossbar and clear windows. Made in the same material and colors as the Outwell Classic tent collection. Perfect for creating privacy and a wind-protected spot.
READ MOREHeight: 140 cm
Length: 500 cm
Weight: 5.5 kg
A practical windscreen made of durable tent fabric in polycotton with clear windows. Made of the same material and colors as Outwell's finest tent collection, Outwell Classic. The windscreen is 140 cm high and comes with a crossbar that provides extra stability and better tension in the fabric. Easy to assemble thanks to spring-connected steel poles with pointed ends. Perfect for those who want to create privacy with a wind-protected area.
Outwell Georgia Windscreen TC 5 m
- Fabric in breathable polycotton (Outtex® Airtech, 65% polyester / 35% cotton)
- Crossbar for increased stability and tension
- Clear viewing windows
- Guy lines, carrying bag, and pegs included
| Brand | Robens |
| Flysheet | Outtex® Airtech, 65% polyester / 35% cotton |
| Poles | Steel 16 mm, spring-coupled |
| Size | 140 x 500 cm |
| Pack Size | 66 x 12 x 16 cm |
| Weight | 5.5 kg |
| Colour | Brown |
| Top frame | Yes |
| UV protection | UPF 30+ |
Others also bought
Easy Camp Maple Inflatable Armchair
Dimensions: 94 x 70 x 78 cm
Weight: 1.85 kg-
Outwell Alabama 6 Air TC Tent
Sleeps: 6
Bedrooms: 3 st
Ceiling height: 225 cm
Floor area: about 25,6 m²
Weight: 45 kg Easy Camp Maple Sofa Inflatable Sofa
Size: 195 x 85 x 75 cm
Seat height: 30 cm
Weight: 3,9 kgOutwell Florida / Alabama 6 Air Footprint
Dimensions: approx. 490 x 380 cm









Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments