Outwell Tall Connection Jonesville 290/440SA
Connect higher vehicles such as Sprinter and Ducato with the drive-away awning Outwell Jonesville 290 or 440SA. Provides a rainproof transition between the vehicle and the tent and increases the connection height to 240 - 270 cm.
Sorry - this product is currently not avaiable for purchase.
To the web shop's start page »
Sitemap »
Connection height: 240 - 270 cm
Connection width: 280 cm
Piping thickness: 7 / 5 mm
With this vehicle connection, you can connect higher vehicles such as Sprinter and Ducato with the drive-away awning Outwell Jonesville 290 or 440SA. The connection is made of the same durable material as the tent, and if you want to use the van and leave the tent, simply detach and drive away. Easily attach to the vehicle's awning rail or keder strip and secure to the ground on the other side of the tent. Thanks to the installation, the connection also partly functions as a roof cover and provides a weatherproof link between the tent and the vehicle. Perfect for higher vehicles wanting a freestanding drive-away awning.
- Durable tent fabric with ripstop: Outtex® 6000 Express RS polyester
- Creates a weatherproof connection between tent and vehicle
- Neon-colored guylines
- Durable zippers
| Brand | Outwell |
| Flysheet | Outtex® 6000 Express RS polyester |
| Hydrostatic Head | 6000 mm |
| Pack Size | 60 x 19 cm |
| Weight | 3.1 kg |
| Roof connection length | 280 cm |
| Roof connection height | 240 - 270 cm |
| Bead thickness | 7 mm / 5 mm |
| Colour | Green |
| UV protection | UPF 30+ |






















60 days return policy
Fast shipments