Outwell Beachcrest Car tent - Outlet
Outwell Beachcrest is a free-standing tent that is designed to be placed against the back of the SUV or minibus. Perfect for creating an extra space for overnight stays, cooking, equipment or for sitting under a roof. The tent is pack-friendly and thanks to a strong fabric and aluminum poles very durable. The attachment to the car is flexible and without ropes that protrude and are in the way. This is thanks to attachments that are fastened to the car's rear doors, to the rear tires and with adjustable ground brackets. This makes it suitable for most cars with a height between 155 and 185 cm.
Note! Customer return, the tent has been pitched but is not used.
Sorry - this product is currently not avaiable for purchase.
To the web shop's start page »
Sitemap »
Connection height: 155 till 185 cm
Floor area: 240 x 240 cm (Exklusive sluss)
Weight: 10,6 kg
Flexible car tent
Give the car extra space for overnight stays, equipment, cooking or to sit in. Outwell Beachcrest is a light, durable and quick-to-assemble car tent that is attached to the back of the car. The tent is attached via Outwell's vehicle attachment system and does not require a bead band / keder strip. The fastening system means that you can use the rear doors without hindrance, even when the tent is mounted. The tent fits most cars with a height between 155 and 185 cm. Large door with mosquito net in front and two entrances on each side of the connection means that you have several ways into the tent and the car.
Outwell Beachcrest
- Stand-alone - can be disconnected from the car
- Attached to the car without protruding ropes from the rear doors, rims and ground
- Quick and easy to attach and disassemble if needed
- The tailgate of the vehicle can be opened inside the awning when it is mounted
- A large front door and two doors on each side of the connection
- The front door and rear door can be rolled away for extra views, easy access to the car and for ventilation
- Double zippers on the door in the front provide flexible opening options (from both sides / upper only)
- Large tinted window on one side of the door and mesh window on the other side
- Mesh windows on the sides
- Curtains with zippers for all windows
- Outwell HookTrack System - slats in the ceiling and removable hooks for lamps and equipment (up to 1.5 kg). 10 pcs included
- Detachable tent floor with high edges
- Footprint for the connection with fold-edges towards the car (prevents cold drafts coming in the tent)
| Brand | Outwell |
| Flysheet | Outtex® 3000 Select, 100% polyester |
| Hydrostatic Head | 3000 mm |
| Poles | Aluminium 6061-T8, 13 mm, anodiserad / 7001-T6, 8.5 mm, anodiserad |
| Floor (material) | Double-coated waterproof polyethylene, 100% polyethylene |
| Pack Size | 69 x 31 x 31 cm |
| Weight | 10.6 kg |
| Roof connection height | 155 - 185 cm |
| Transport bag / storage | Bag with straps for carrying the packed tent short distances |
| Type | Drive-Away |
Accessories for this item
Outwell Tent Tool Kit
Tool set for the tent holiday.Outwell Free Standing Inner
Sleeps: 2
Measurements: 205 x 130 cm
Weight: 2.2 kgOutwell Beachcrest Carpet
Dimensions: approx. 230 x 230 cmOutwell Free Standing Inner L
Sleeps: 3
Measurements: 215 x 180 cm
Weight: 2,7 kg

























































Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments