Outwell Touring Shelter Canopy
Canopy with protected sides that fits most cars and minibuses as well as smaller caravans and mobile homes.
Sorry - this product is currently not avaiable for purchase.
To the web shop's start page »
Sitemap »
Connection height: 175-200 cm
Connection width: 250 cm
Ceiling height outer edge: 200 cm
Depth: 240 cm
Weight: 6.7 kg
Flexible car canopy with protected sides
Outwell Touring Shelter is a very easy-to-install canopy with covered sides that fits most cars and minibuses as well as smaller caravans and mobile homes. Attaches easily to the car via the car's mounting rail if the car has a rail or via rails if it is missing.
Outwell Touring Shelter Sunroof for cars
- Fits most cars and minibuses as well as smaller caravans and mobile homes (with a ceiling height from 175 - 200 cm)
- Creates a protected patio on the side of the car
- Tinted windows on the sides provide side views and reduce transparency
- The fabric at the bottom of the sides opens up for increased ventilation
- Strong steel bars maximize the surface with standing height
- Heavy fabric with taped seams and reinforcements in exposed places
- Adjustable brackets for ground sticks provide easier installation
- Neon-colored tent ropes that are visible even when it is a little darker
- Easy to assemble and disassemble
- Bead strip for rails of 7 and 5 mm
| Brand | Outwell |
| Flysheet | Outtex® 3000, 100% polyester |
| Hydrostatic Head | 4000 mm |
| Poles | Steel pole 19 mm |
| Pack Size | 74 x 20 x 20 cm |
| Weight | 6.7 kg |
| Roof connection length | 250 cm |
| Roof connection height | 175 - 200 cm |
| Bead thickness | 7 mm / 5 mm |

















60 days return policy
Fast shipments