Outwell Touring Car Canopy
Sunroof that fits most cars, caravans and mobile homes with a height of up to 255 cm.
READ MOREConnection height: 175-255 cm
Connection width: 250 cm
Ceiling height outer edge: 200 cm
Depth: 240 cm
Weight: 5.5 kg
Flexible sunroof
The Outwell Touring Canopy is a very easy to install sun canopy that fits most cars, caravans and motorhomes. Easily attached to the car via rail if the car has a molding or via rails if molding is missing.
Outwell Touring Canopy
- Fits most cars, minibuses, caravans and motorhomes (with a connection height from 175 - 255 cm)
- Creates a protected patio on the side of the car
- Strong steel bars maximize the surface with standing height
- Strong canvas with taped seams and reinforcements in exposed areas
- Adjustable brackets for ground pegs provide easier installation
- Neon-colored tent lines that are visible even when it's a little darker
- Easy to assemble and disassemble
- Bead strip that fits strips of both 7 and 5 mm
| Brand | Outwell |
| Flysheet | Outtex® 4000 Select, 100% polyester |
| Hydrostatic Head | 4000 mm |
| Poles | Steel pole 19 mm |
| Pack Size | 74 x 19 x 19 cm |
| Weight | 5.5 kg |
| Roof connection length | 250 cm |
| Roof connection height | 175 - 255 cm |
| Bead thickness | 7 mm / 5 mm |
| Colour | Grey |
| UV protection | UPF 30+ |






















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments