Outwell Car coupling Garden/Event tent XL
Connect the car to your Outwell Summer Lounge XL or Event Lounge XL. Provides a rain-proof transition between the car and the tent.
READ MOREQuantity: 1 pc
Connection height: 175 - 200 cm
Connection width: 250 cm
Bead strip thickness: 7 / 5 mm
Fasten to the car's rail and to the tent with snap fasteners in the frame.
| Brand | Outwell |
| Flysheet | Outtex® 1500 Select Silver, 100% polyester |
| Pack Size | 24 x 28 x 9 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Roof connection length | 250 cm |
| Roof connection height | 175 - 200 cm |
| Bead thickness | 7 mm / 5 mm |
| Colour | Silver Grey |















Order today for delivery on Monday
60 days return policy
Fast shipments