Easy Camp Reine Inner Tent
Give your Reine drive-away awning extra flexibility with an inner tent for two people. It is easy to set up and remove as needed and can be used both as a sleeping area and for storage.
READ MORESize: 230 x 140 cm
Pack size: 58 x 13 cm
Weight: 1.3 kg
Packed dimensions: 58 x 13 cm
Equip Reine with an inner tent
Inner tent/sleeping cabin with a fixed groundsheet for two people, designed for the Easy Camp Reine drive-away awning. Easy to set up. Made of 100% breathable polyester. The inner tent features a fixed groundsheet and mesh ventilation.
| Brand | Easy Camp |
| Sleeps | 2 |
| Size | 230 x 140 cm |
| Floor inner tent | PU-coated polyester taffeta |
| Pack Size | 58 x 13 cm |
| Weight | 1.3 kg |
| Colour | Grey |
| Type | Inner tent |
| Inner tent material | Breathable polyester |
| Suitable for | Easy Camp Reine |
This product has only ratings but no reviews.
Accessories for this item
Easy Camp Reine Drive-Away Awning
Ceiling height: 210 cm
Sleeping cabin: Accessories
Floor area: approx. 9 m²
Weight: 11.7 kg
Recently viewed products
-
Outwell Fresno Car tent
Connection height: 175–200 cm, depth: 250 cm (excl. tunnel), floor area: 8 m², weight: 11.7 kg. Thetford Measuring Cup / Screw cap to C2,3,4,200
Others also bought
Outwell Posadas Folding bed Double
Size: 192 x 132 x 45 cm
Pack size: 97 x 27 x 20 cm
Weight: 13,6 kg
Max load: 2 x 125 kgEasy Camp Reine Drive-Away Awning
Ceiling height: 210 cm
Sleeping cabin: Accessories
Floor area: approx. 9 m²
Weight: 11.7 kgOutwell FHF Pump adapter
Toaster for gas stove
Size: approx. 24 x 11 x 24 cm
Pack size: 23.8 x 23.3 x 3.3 cm
Weight: 247 g













Order today for delivery tomorrow
60 days return policy
Fast shipments