Extra stor nybörjarsovsäck för vandring eller backpacking. Bra isolering och packvänligt format till ett riktigt bra pris. Passar personer med en kroppslängd upp till 200 cm.
READ MOREKomforttemp man: 0°C
Komforttemp kvinna: +5°C
Kroppslängd: 200 cm
Fyllning: 1 x 250 g/m2 polyesterfiber
Vikt: 1265 g
Kombinationen av vikt, pris och prestanda gör Easy Camp Nebula XL till en perfekt nybörjarsovsäck för äventyr från vår till höst.
Sovsäcken har en mjuk och skön insida. Dragkedjan är skyddad med en övervikningskant som skyddar mot värmeläckage samt så har den en huva som går dra åt för att ytterligare stänga ute kylan. En annan bra egenskap med sovsäcken är att den har en fullängdsdragkedja med en konstruktion som gör att den kan monteras ihop med en till Easy Camp Nebula XL sovsäck för att få en sovsäck för två personer.
Montera till dubbel sovsäck
En riktigt bra funktion är att två sovsäckar går att fästa ihop för att få en dubbel sovsäck. Vill ni ha den möjligheten, maila då svar på orderbekräftelsen och ange "L+R".
Isofill
Isofill är syntetiska fibrer med liknande isolerande egenskaper som dun men som är mer kostnadseffektivt att framställa. Fördelen med isofill är att det är mindre fuktkänsligt än dun. Nackdelen ligger i en något sämre vikt/isolerings prestanda.
Brand | Easy Camp |
Size | 220 x 85 x 50 cm (LxWxW) |
Pack Size | 36 x Ø21 cm |
Weight | 1265 g |
Body length | 200 cm |
Seasons | 2-3 |
Temp (T-comfort) woman | 5°C |
Temp (T-limit) man | 0°C |
Temp (T-extreme) | -15°C |
Construction | Single layer |
Shell | 190T polyester shell, 100% polyester |
Lining | 190T brushed pongee polyester, 100% polyester |
Filling | 1 x 250 g/m2 polyester fibre, 100% polyester |
Zipper | Two-way open-end, autolock |
Transport bag / storage | Stuff sac |
The product has been added to your cart